Türkiye GSM operatörleri kapsama alanı haritası

____________________________________________________________________

operatörlerimiz hep der dururya kapsama alanımız şu kadar, kapsama alanımıza güveniyoruz vs. Sonunda üç operatörümüzün de kapsama alanını ortalama olarak gösteren bir siteye ulaştım. Aslında bildiğim kadarıyla daha önce bu hizmeti daha kaliteli düzeyde alabiliyorduk bir yerden ama sonra şirket GSM kapsama haritaları sunmayı bırakmıştı.

Son rastladığım servis de , ve olarak üç operatörün de kapsama alanını pek ayrıntılı olmasa da genel olarak gösteriyor. Aslında kapsama alanı kavramı bu haritaya sığdırılamayacak kadar kapsamlı bir konu. Mesela kırsal alanda bir ile 30 kilometrekarelik bir alan kapsama alanına alınabilirken şehir içinde binaların sıklığı ve yüksek frekanslı radyo dalgalarının binalardan çabuk sönmesi sebebiyle bu birkam kilometreden bile aşağı düşebiliyor.

Ayrıca Turkcell ve Vodafone 900 MHz ile çalıştıklarından 1800 MHz ile çalıştığından sinyalleri daha kısa dalga boyuna sahip olan ve bu sebeple daha kolay zayıflayan Avea’ya göre bir miktar üstün sayılabilirler. Tabi konusunda hepsinin frekansı 2100 MHz olduğundan hepsinde sinyal zayıflama durumu aynı.

Bu haritada sadece Turkcell, Vodafone ve Avea dışında Dünya’daki pek çok operatörün ve ülkelerin kapsama alanı bilgileri var. Yani tek ’ye özel bir şey değil, küresel bir şey.

Bu kapsama alanı haritasına buradan ulaşabilirsiniz.

Sayfaya gittiğinizde ya aşağıdaki listeden ülke ismini seçiniz, ya da formdan ülke ismi giriniz. İsmi tabii ki İngilizce gireceksiniz, çünkü site İngilizce hizmet veren bir ortam. Formda ülkenizi seçtikten sonra operatörünüzü de seçebiliyorsunuz.

Haritaya yandaki butonlardan yaklaşmak ve uzaklaşmak mümkün. Ayrıca yön tuşları ile de gezinebiliyorsunuz.

Genel olarak kapsama alanlarına baktığımızda Turkcell kapsama alanı ile Vodafone kapsama alanının çok da farklı olmadığını görüyoruz ki Vodafone son yıllarda bu alanda iyi yatırım yaptı. Mesela bizim ilçede Vodafone’un iki direği bulunurken, Bkz 1, Bkz 2, Turkcell’in sadece düğün salonu yakında tek bir binada üç adet anteni var. 🙂

Turkcell kapsama alanı haritası

Turkcell kapsama alanı haritası

Tabi doğuya baktığımızda burada biraz daha Turkcell farkı görülüyor gibi.

Vodafone kapsama alanı haritası

Vodafone kapsama alanı haritası

Yalnız Vodafone haritasında mor ve beyazdan farklı olarak renklendirilen alanlar da var ki, burası planlanan alan mı, sinyalin zayıf da olsa olduğu alan mı anlamış değilim. Bu alanlar eğer kapsama alanına dahilse Turkcell’den daha bile geniş bir kapsama alanına sahip diyebiliriz. 🙂

Avea kapsama alanı haritası

Avea kapsama alanı haritası

Avea ise diğerlerinden çok da kötü görünmüyor ama 1800 MHz frekans belası yüzünden TV’de bile hiç kapsama alanı reklamının oynamadığına dikkat çekebiliriz, bu yönde bir iddiaları olması zor yani. Bizim ilçede de Avea baz istasyonları bildiğim kadarıyla bir cami minaresinde ki iyi bir konumda oldukları söylenebilir, kullandığım dönemde bir şikayetim olmamıştı kapsama konusunda. Tabi çoğunlukla belli bir noktada kullanmıştım.

Tabi çok yüksek çözünürlüklü bir hizmet sunmuyor. Ayrıca 2G, 3G, 3. gibi ayrımlar da yapılmamış. Bu hizmetleri artık bizim yerli operatörlerimizden bekliyorum. 😀

Harita sitesine gitmek için buraya tıklayın.

Anahtar kelimeler: Avea kapsama alanı, Turkcell kapsama alanı, Vodafone kapsama alanı