20 Aralık 1977, Özden Gazetesi ve Türkiye Gündemi

____________________________________________________________________

Bugün evde eski bir eşyayı parçalarken bir bölümünde sağlam olması için bir gazeteden faydalanıldığını gördüm. Eşyayı yaklaşık 10 – 12 yıl önce ikinci el almıştık. Bu sebeple bize gelmeden önce de uzun süre kullanılmış olmalıydı. Gazeteyi görünce de gazetenin yayımlandığı tarihe bakıp mobilyanın üretildiği tarihi öğrenmiş oldum.

Özden Gazetesi Logosu 20 Aralık 1977 Salı

Zavallı TV dolabı 1977 yılında üretilmiş, tabi dolaba taze konmayacağından bu sürede biraz fark olabilir. Gazetenin yayımlanma tarihi 20 Aralık 1977 Salı günü idi. Yıl sonunda basılmış bu gazeteden dolabın belki de 1979 yılında üretildiği sonucunu çıkarabiliriz ama bu o kadar da önemli değil, sadece merak ediyordum.

Gazetenin adı Özden ve haftalık çıkan bir gazeteymiş. Gazetenin o zamanki fiyatı 5 lira. pek yaygın değil ama sanırım bugün de yayında ve İnternet sitesi de şurası: Özden Gazetesi. Siteyi biraz daha incelemek isiyordum ama yazıları okuyabilmek için siteye üye olmak gerekli.
Özden Gazetesi 20 Aralık 1977 Salı Bilgi Fiyat 5 Lira

Gazetenin o günkü basımında logonun altında yazan döz de hoşuma gitti, hemen rastgele sözlerime ekledim. 😀 Şöyle diyor; İnsanda cehalet, öğrenmek ihtiyacı durunca başlar. Bu söz ayrıca bugünkü sitesindeki logosunda da aynen yerini koruyor.

Dikkatimi çeken diğer birkaç söz ise şunlar;
– Halkın gönlünü dile getiren barışçı haftalık fikir gazetesi.
– Biz Türklerin yeri dünyada öncülük ve örnekliktir. Bunu gerçekleştirmek en kutsal görevimizdir.
– Varolmak, kalp, akıl, el ve gönül birliği ile mümkündür.

Yazıyı yazmaya başladığımda yazıları ayrıntılı incelemeyi ve bazılarını burada da yazmayı düşünüyordum ama vakit geç oldu, bu sebeple sadece görütüleri koyacağım. Fotoğraflar Toshiba Portégé G500 ile çekilmiştir, makro modu olmadığı için çok kaliteli değil.

İlk fotoğraf gazetenin ilk sayfası. Burada özellikle dikkatimi çekenler, Türkiye’yi kötülemek ve batırmak isteyen örgütler.

Dün BM Güvenlik konseyine geçici üye olarak kabul edilmiştik. 31 yıl önce ise BM Genel Kurulu Türkiye’yi batırmak için leyhinde bir tasarı onaylamış, bunun ne tasarısı olduğunu merak ettim doğrusu. Bugünkü IMF anlaşılan o zaman da devrede, Türkiye’yi zarara sokmak için çalışıyor. ABD ise yine o zaman da kötüleniyor, ama yine o zamanda da ABD düşkünü saflarımız var anlaşılan.

Ayrıca taraf ve taraf tutma ile ilgili ve eğitimde de bunalımların olduğundan bahsedilmiş.

Özden Gazetesi

Özden Gazetesi

Bu fotoğraftaki kısımda da yukarıdakine benzer kötü haberler olduğu gibi ilginç petrol haberleri de var.

Özden Gazetesi 2

Özden Gazetesi 2

Burada da hafta içinde olam çeşitli iç ve dış haberler var.

Özden Gazetesi 3

Özden Gazetesi 3

Burasıda gazetenin Hodri Meydan bölümü. 43 yıl önce yaptığımız uçağı, bugün niye yapamaz mışız? Aradan bir 30 yıl daha geçti değişen nedir veya değişim ne kadardır? Artık herşeyde dışına bağımlıyız. Halbuki o zaman yazının son paragrafı gayet umutla yazılmış. :s Biraz kırdığım için sayfa ortadan yırtık görünüyor ama idare edin. 😀

Özden Gazetesi 4

Özden Gazetesi 4

Burası da o zamandaki bir için çok hoşuma giden bir bölüm; Aile’de Sorunlar. İyi bir psikolojik rehberlik yardımı yapıyor. Bu haftanın konusu Gençleri Tatmin Edecek Övünmektir başlığı altında gençler için övünmenin önemi açıklanıyor. Sanırım o zamanlar bu yazıyı okuyanlar biraz fazla abartmış, çünkü bugün övünenler genelde yaptıkları çok küçük birşey için bile övünüyor, hatta yapmaktan daha çok övünmekle geçiriyorlar vakitlerini.

Özden Gazetesi 5, 1977

Özden Gazetesi 5, 1977

Burası da yine ilginç sayfalardan. İlk olarak Kendin Yap, Kensin Kazan bölümünde fermuar dikimi ve cep yapma anlatılıyor. Sonrasındaki bölümünde de ilaçların da ve bitkilerden yapıldıkları halde neden bizim doğrudan bitkileri kullanmadığımız yazıyor. İlaç tröstünden bahsediliyor. Ayrıca gribe karşı bitkiler ile nasıl karşı konulabileceği ve sağlıklı olunabileceği de yazılmış.

Özden gazetesi 6, 1977

Özden gazetesi 6, 1977

Bunlar da gazetenin grip hastalığını karşı tavsiyeleri:

  1. Salgın zamanlarında sarmısak yenmesi tavsiye edilir.
  2. Ada çayı haşlaması (Normal olarak 1 litre suya 15 gram) içmeli.
  3. Muz yemeli ve muz haşlaması yaparak suyunu içmeli.
  4. Melek otunu kaynatıp buğusunu yapmalı.
  5. Çuha çiçeği kökü haşlaması yapmalı, 25 – 30 gram kök, 1 litre suda haşlanarak günde üç bardak içilmeli.
  6. 50 gram lavanta çiçeğini bir litre suda haşlayıp, günde birkaç bardak içmeli.
  7. 50 gram kuş dili otunu 1 litre suda haşlamalı, günde birkaç bardak içmeli.
  8. 1 litre suya 15 gram defne, 40 gram portakal kabuğu koyup çeyrek saat kaynatıp günde birkaç bardak içmelidir.

O zamanların gündemi de bugünkünden farksız anlaşılan. Türkiye’ o günlerde de kötü bir durumda, bugün önümüzde olan ABD, IMF gibi engeller o günde yine önümüzde, sanırım bu ülkenin kaderi bu demek geçiyor içimden ama demiyorum. 😀