Windows Mobile için Wi-Fi bağlantısında DNS sunucu ayarı

____________________________________________________________________
WM Wi-Fi adaptör seçim sayfası.

WM Wi-Fi adaptör seçim sayfası.

Windows Mobile işletim sistemli akıllı telefonumda WiFi ile ’a girememenin çok cefasını çekmiştim… Şebeke üzerinden EDGE/ bağlantılarda operatörün ayarları kullanıldığından bunların DNS ayarlarını değiştirdiğimizde Youtube vs. sorunu gidiyordu. Ancak WiFi ile bağlandığımda böyle bir şey yapamıyordum ve yapılabilirliği ile ilgili bir kaynak da bulamıştım. Ama cep bilgisayarını () kurcalarken bunda böyle bir ayarı yapabildim. Belki bunu akıllı telefonlarda da yapmak mümkündür ama ben bir yol bulamamıştım, yani sadece cep bilgisayarlarına yönelik bir yöntem de olabilir. Ya da bu belki sadece Windows Mobile 6.5’e ait bir özellik de olabilir ama eski sürümlerde de olmalı diyorum.

WiFi bağlantımızın DNS ayarını değiştirebilmek için öncelikle Kablosuz Yöneticisi‘ne (Wireless Manager) giriyoruz. Burada Menü komutu verip Wi-Fi Ayarları (Wi-Fi Settings)‘e tıklıyoruz. Bundan sonra açılan pencerede de yan sekmeye geçmemizi sağlayacak Ağ Bağdaştırıcıları (Network Adaptors) yazısına tıklıyoruz. Açılan sekmede de Wi-Fi aygıtımızı buluyoruz.

Wi-Fi aygıtımız genellikle içinde Wi-Fi ya da WLAN geçen bir isme sahip olacak. Daha sonra bunun üzerine gelip çift tıklıyoruz ya da Düzenle (Edit) komutunu kullanıyoruz. Bu şekilde açılan pencerede de Ad Sunucuları (Name Servers) benzeri bir sekme arıyoruz ve ona geçiyoruz.

WM Wi-Fi DNS isim sunucu değişikliği sayfası.

WM Wi-Fi DNS isim sunucu değişikliği sayfası.

Ad sunucuları sayfasında bilgisayarımızdaki DNS ayarını yaptığımız pencereye benzer şekilde bizi birkaç kutucuk bekliyor. Bizim işimize yarayanlar ilk iki kutucuk. İlk kutucuğa OpenDNS ya da Google DNS gibi bir hizmetin birincil IP adresini, ikinci kutucuğa da ikincil DNS adresini yazıp Tamam, Bitti, OK vs. butonlara tıklayıp oradan çıkıyoruz. Ben bilgisayarda kullanmıyorum ama tekefonda denemek için Google DNS’lerini kullandım, grafikteki IP adresleri de onun DNS adresleridir.

Bu işlemden sonra cihazınızı yeniden başlatmaya gerek varmı bilmiyorum ama bendekini yeniden başlatmam gerekti. Çünkü bu ayarlardan sonra Kablosuz Yöneticisinde Wi-Fi seçeneği görünmüyordu. Bu sebeple cihazı yeniden başlattım ve açıldığında Youtube üzerindeki adreslere ulaşabiliyordum. 🙂

NOT: Bu sayfada Youtube’a ile nasıl girileceğini anlatmadım. Bu çok daha dallı budaklı bir konudur ve farklı detayları vardır. Bu sayfadaki içerik sadece Youtube’a cep telefonlarının ile giremeyenler ve kullandıkları Youtube kullanan uygulamalar çalışmayanların yararına olabilecek bilgilerdir. Bir de yine başta da ima ettiğim gibi bu yöntemler Windows Mobile işletim sistemli (SmartPhone) cihazlarda bu ayarlar olmayabilir. cihazım şu an elimde olmadığından bunu kontrol edemedim ama Samsung Omnia i900 ile ii çalışıyor.

Bu arada vay be, Youtube kaç yıl oldu hala yasakara kurban. Bu gidişle de hiç açılmayacak zaten. Hani bir gün açılırsa Youtube kapalı olup olmadığını bile beynim düşünebilir birkaç kısa süre. 🙂