Turkcell 3G yolculukta video testi

____________________________________________________________________

3G üzerinden arada TuneIn Radio programı ile radyo dinlerim de -özellikle 96 kbit hızda iken- çok takılma olur. Acaba video da nasıl olacak diye bir deneme yaptım. Denemeyi Samsung Galaxy S5 G900FQ cihazımla Turkcell hattım ile yaptım. Cihazım çift taşıyıcı destekli ve turbo paket ile de 43 Mbit’e kadar kullanma hakkına sahibim test esnasında. Test İstanbul Anadolu yakasından Van’a kadar yapıldı İstanbul, Amasya, Erzurum, Ağrı, Van güzergahında yapıldı. Ancak 3G kapsamasının azalması ve de uyumam nedeniyle Amasya’dan öte test sürekliliği yoktu.

İstanbul Anadolu yakasında bir yerlerde idi sanırım NTV, Habertürk, Cine5 sitelerinin canlı yayın sayfalarını Samsung S5 telefonumda Opera ile açıp ara ara değiştirerek izledim. Genel anlamda gayet yeterli idi. Ancak arada kısa takılmalar olabiliyordu, bunlar daha çok baz istasyonu geçişlerinde oluyordu. Mesela boğaz köprüsünü geçince birkaç MB videoyu gönderene kadar telefon 4 hücre değiştirmişti. Her geçişte de hız aşırı derecede düştüğünden beş on saniyede gönderilecek videoyu göndermek yarım dakikadan uzun sürmüştü. Dilovası tünelinde de takılmadan sonra yayını tekrar etkinleştirmek için sayfayı yenilemem gerekti.

3G üzerinden otobüs yolculuğunda 1080p Youtube testi.

3G üzerinden otobüs yolculuğunda 1080p Youtube testi.

Sonra bir de Youtube testi yaptım. Above & Beyond Acoustic – Full Concert Film Live from Porchester Hall (Official) videosunu açtım, Above & Beyond’un genelde trans parçalarının akustik halleriyle yapılmış güzel bir konser videosu. Bu testi İzmit civarından itibaren yaptım ve çoğunlukla yolun devamında da bunu yaptım. Videoyu 1080P olarak ayarladım. Videonun alt ve üstünde biraz bantlar olsa da genel itibarıyla karanlık bir video olması bant genişliği açısından biraz tasarruflu olması demekti. Videonun birkaç kez birkaç saniyelik takılması haricinde ciddi bir takılma olmadı. Veri kullanımı da istasyona yakın iken 1.3 MB/s ile uzaklaşınca 200KB/s arasında gidip geliyordu. Hız özellikle baz istasyonları arası geçiş olurken bu düşük seviyelere düşüyordu.Youtube uygulaması bir buçuk dakikaya kadar videoyu önbellekleyebiliyordu. Bu sayede de ciddi takılmalar olmadı. Ancak canlı TV yayınlarında bu kadar önbellekleme süresi olamadığında daha düşük kaliteli videolarda da sıkıntı çıkıyordu.
Bu video bittikten sonra farklı videolar ile denemelere devam ettim. Amasya civarında ufak bir kaza atlattık, buradan sonra uyudum vs. testi bıraktım bir süre. Sonra da Tercan civarında açtığımda videolar 1080P’de zorlanmaya başlamıştı. 720P ve 480P seçenekleri biraz daha iyiydi ama aniden 3G gitti. 😀 Erzurum’a yakın 3G’yi kaybedince videolar yalan oldu. Radyo bile takıla takıla çalışıyor idi. Devamında da yollarda 3G olan yerlerde 1080P az çok iş görse de baz istasyonu sıklığı az olduğu için uzak mesafeden dolayı sinyal iyi görünse de verimli değildi. Van’a doğru 720P ile oldukça iyi bir yayın elde ettim, ama 1080P takılıyordu.

3G üzerinden otobüs yolculuğunda 1080p Youtube testi.

3G üzerinden otobüs yolculuğunda 1080p Youtube testi.

Genel manada video izlemek için 3G şu anki haliyle kapsama alanında kalan yerlerde işini yapabilen bir teknoloji. Ancak kapsama sıkıntısı 2100 MHz gibi yüksek bir frekans kullanmasından dolayı çözülebilmiş ve yakın zamanda da tam olarak çözülecek bir teknoloji değil. Yine de İstanbul’dan Amasya’ya kadar iyi performans sergiledi. Devamında da genelde iyiydi ama Erzurum’a doğru arazi bozulduğu için 3G kapsaması sıkıntı yaşıyordu. Daha doğuya gidildikçe de baz istasyonu sıklığı azaldığı için sinyal kuvvetinde ve hızda düşüş oluyordu. Video yazılımlarının önbellek uygulamaları da buradaki deneyimi olumlu etkileyebiliyor, daha uzun önbellek istasyon geçişlerindeki hız düşümlerini telafi edebiliyor. Tabi 3G üzerinden ciddi video işleri yüksek kota götürdüğünden ucuz şeyler değil, yani çok da herkese hitap eden bir şey değil.

Yorum yok

Henüz bir yorum yok.

Bu yazıdaki yorumlar için RSS beslemesi. Geri izleme URI

Yorum yaz