Etiketli yazılar: Zeitgeist

Moda saçmalığı

Burada genel anlamda moda kavramından ziyade kıyafetlerle ilgili moda kavramından bahsedeceğim. Burası Vikipedi’den bir alıntı:

Moda, kelime anlamıyla toplumun tüketim trendleri belirleyen tüketim anlayışı olarak tanımlanılmaktadır. Moda bununla beraber, İtalyanca’da değişiklik gereksinimi veya süslenme özentisiyle toplum yaşamına giren geçici yenilik olarak geçmektedir. Modanın bir diğer anlamı da, belirli bir süre etkin olan toplumsal beğeni, bir şeye karşı gösterilen aşırı düşkünlüktür.

Moda tanımında toplumun tüketim trendlerini belirleyen tüketim anlayışı diyor. Yani insanları sen şunu sen bunu giy şeklinde yönlendiriyor. Süslenme özentisi kısmı da var ama aslında bu tanımdaki durumdan çok daha farklı olabilecek bir şey. Toplumsal beğeni kısmı ise ayrı bir anlaşılmazlık benim için. Devamını oku »

Paranın dezavantajları

Bunlar para sahibi olmanın dezavantajları falan değil, parayı hizmetlere ve ürünlere ulaşmak için bir takas yöntemi olarak kullanmanın dezavantajlarıdır. Devamını oku »

Bugün benim doğum günüm vs.

Ehehe bir doğum günü daha (eskisi). Aradan tam bir yıl geçmiş, değişen bir şey yok! Devamını oku »

Sürdürülebilirlik

Venüs Projesi sürdürülebilirlik sayfası çevirisidir. Onaylanırsam orada da yer alacaktır. 😀 Ben onaylanana kadar siteyi çeviririm ama… 😀 Devamını oku »

Zeitgeist The Movie

Geçenlerde Zeitgeist: Addendum belgeselini izlediğimi yazmıştım. Bu belgesel isminde de dediği gibi bir ek idi, yani bunun bir esas sürümü ya da orijinali de var. Geçen gün de arkadaşıma ilk filmi Zeitgeist The Movie indirttim. Devamını oku »