Etiketli yazılar: Nükleer Enerji

31 Mart kara günü, büyük elektrik kesintisi

31 Mart kara günü, büyük elektrik kesintisi, yaşanmasından dolayı hiç üzülmediğim beni hiç de etkilememiş elektrik kesintisidir. Yahu zaten ikide bir elektriğim kesiliyor, adam gibi kesildiğinde günlerce elektrik gelmiyor, her gün yaşadığım şeyi memleketin %90’ı yaşamış çok mu? 😀 Devamını oku »

Hayalet şehirde dolaşmak

Hayalet şehir dediğim Ukrayna’da Çernobil santralinde çalışanların konaklaması için kurulmuş Pripyat şehri. Santraldeki patlamalardan sonra birkaç saat içinde öyle bir boşaltılmış ki, o anda orada kalan çoğu şey belki hala aynı yerlerinde. Bölge ise hala radyasyonlu, daha binlerce yıl olacağı gibi. Ama yerleşime 600 yıl sonra açılması mümkünmüş, bu da sadece radyasyon seviyelerinin belli standartların altına ineceği beklentisine dayanarak. Yani böyle %100 güvenli bir yer olarak değil… Devamını oku »

Yenilenebilir Enerji Kaynakları [#belgesel] [#video]

Sanırım Discovery Channel kaynaklı, Yenilenebilir Enerji Kaynakları belgeseli. Oldukça izlenesi gaz hidratlar, rüzgar, güneş ve füzyon gibi enerji kaynakları ile ilgili bir belgesel. Özellikle gaz ve petrolün bitmesinden sonraki enerji kaynağı olarak görülen gaz hidratlardan bahsetmesi dikkatimi çekti, ilk kez duymuş oldum burada. 😀 Dünya’da petrol ve gazdan çok daha fazla varmış ve 3000 yıllık enerji ihtiyacımızı karşılayabilirlermiş. Tabi bulup çıkarma zorlukları vs. var.

Buyrun Yenilenebilir Enerji Kaynakları belgeseli: Devamını oku »

Güneş sönünce ne olacak? [#video] [#belgesel] [#nationalgeographic]

21 Aralık 2012 muhabbetlerinin başlamasından sonra güneşin sönmesi ile ilgili de korkular başlatanlar oldu. Aşağıdaki video da National Geographic’in Akıbetimiz serisi Güneş Sönünce belgeseli. Tüm enerjisini güneşten elde eden dünyamızda güneşin sönmesinden sonra neler olacağı ve ne çözümler üretilebileceği ile ilgili zevkli bir belgesel.
Devamını oku »

30 yıllık güneş pili paneli performansı

Bizim daha güneş enerjisinden belki haberimizin olmadığı 1980’li yıllarda ABD’de biri beş yıl elektriksiz yaşamanın ardından 33 vat’lık bir güneş pili alıp çatısına koyarak elektriğe kavuşmuş.(! Amma çok elektrik ama!) Kullandığı Arco Solar 16-2000, 33 vat panel 1979’da üretilmiş. Devamını oku »

National Geographic Akıbetimiz – Nüfus Artınca belgeseli [#video] [#belgesel]

National Geographic’in Akıbetimiz, Nüfus Artınca belgeseli uçuk bir senaryo ile Dünya’da nüfus artışının sonuçlarına dikkat çekmeye çalışıyor. Belgeselde aniden Dünya nüfusu iki katına fırlıyor ve bundan sonra olabilecek olası olaylar anlatılıyor. Konut sıkıntısından açlık, susuzluk ve enerji sıkıntısına kadar pekçok konu işlenmiş. Ha o ani iki kat artışın sonucunda oluşacak sen nerden geldin, ben nerden geldim toplumundan bahsedilmiyor ama, sonuçta belgeselin dikkat çekmek istediği nokta böyle bir fantastik olay değil. Neyse, zevkle izlenebilecek günümüz insan nüfusu artışını tiye alan bir belgesel. Devamını oku »

Çin’in Üç Vadi barajının olumsuz yanları

Bir süre önce Çin’deki Dünya’nın en büyük barajlarından biri olan Üç Vadi (ya da Üç Boğaz diye de geçiyor, Çinli olmadığımdan hangisi daha doğru bilemeyeceğim 🙂 ) barajının tam kapasite çalıştığı haberleri ve videoları ile yeşil enerjiciler heyecanlanmıştı. Çin’in elektrik enerjisinin %10 gibi büyük bir kısmını karşılaması için planlanmış baraj daha bitirilmeden anca yüzde birkaçını karşılayabileceği anlaşılmıştı, çünkü Çin nüfusu öngörülenden hızlı artmıştı. Bu baraj ile üretilen enerji her ne kadar temiz olsa da bedeli yok değil. Devamını oku »

500,000 volt yüksek gerilim hattını temizlemek

Dünya’da herkesin cesaret edemeyeceği zor işler de var. Biri de 500 KV yüksek gerilim hattına basınçlı su sıkarak temizlemek. Bu temizliğin gereği kuşların yüksek gerilim hattına konduklarında boşaltım yapması ve dışkılarının yüksek gerilimi taşıyan kablolar ile kabloları taşıyan çelik yapı arasında yalıtımı sağlayan izolatörler arasında birikmesi. Bu dışkı yeterince biriktiğinde iletken halde olduğunda kablolardan taşıyıcı kuleye elektrik kaçağına sebep olabiliyor. Bu da tehlikeli ve olumsuz sonuçları olan bir durum. Devamını oku »

WWF Türkiye’nin ekolojik ayakizi raporu

Adımlarımızı saymaya başladılar yahu! 😀 WWF, Türkiye’nin ekolojik ayakizi raporunu çıkarmış, yayınlamış. Bu rapor ne hakkında WWF Türkiye sitesinden alıntı yapayım:

Türkiye’nin Ekolojik Ayak İzi Raporu, doğal kaynakları arazi kullanım biçimlerine, tüketim kategorilerine ve gelir seviyelerine göre incelerken 2050 yılına yönelik senaryolar ışığında ekolojik limit aşımını durdurmak için çözüm önerileri sunuyor. Küresel ve bölgesel eğilimleri göz önünde bulundurarak, Türkiye’nin durumunu inceleyen Rapor, ekolojik açığın kapatılmasına yönelik stratejik kararlar için bilimsel bir zemin oluşturuyor.

Türkiyenin Ekolojik Ayak İzi Raporuna ulaşmak için tıklayın [PDF] .

Yaşayan Gezegen Raporu 2012

Sonumuza yaklaştığımızı, kurtulmak için artık harkete geçmemiz gerektiğini anlatan bildik raporlardan bir tane daha yayınlanmış. Bu da WWF’ten, Yaşayan Gezegen Raporu. 2030’a kadar ayağımızı denk almalıymışız falan. Bir buçuk dünyamız var gibi yaşıyormuşuz bir Dünya’da vs. Devamını oku »